Rozpuk.com - Centrum rozvoje tvořivosti


Kalendář

previous květen next
previous 2023 next
po út st čt so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Novinky emailem


Domů » Aktuality » Co nám přinesl týden plný tvořivosti

Co nám přinesl týden plný tvořivosti


Prázdninové resumé – Venkov 2015

 

 

Přestože na červencový termín letošních prázdnin jste přihlásili velmi malé děti, podařilo se ve většině případů vtáhnout děti do našeho záměru.

To jest podpořit jejich tvořivost, otevřít je samostatnému neverbálnímu projevu tak, aby i v následujícím čase jejich dalšího se učení a rozvíjení, se dětem  snáze hledaly vlastní
nápady a rozšířily se jim pohledy na jednu a tutéž věc.

V celém týdenním programu jsme vedly děti k tomu, aby se nebály projevit své pocity a nálady prostřednictvím výtvarného média.

Keramická hmota zaznamenala jejich zručnost a vnitřní náhledy na vnímání svého dívčího potenciálu při tvorbě své keramické madonky. Tři chlapci měli možnost projevit svou chlapeckou kreativitu zvláště při tvorbě chrámu pro své schopnosti.
Jedna skutečnost je však jistá, že děti potřebují na vstřebání těchto úkolů svůj čas, což se projevovalo tím, že s přibývajícími zkušenostmi během týdne rostla i jejich adaptabilita a schopnost zvládat samostatně stanovené úkoly.

Zajímavé výsledky jsme zaznamenaly při technice „ Malování na hudbu“. Při malování na poslech odlišných hudebních žánrů, kde hudba dětem asociuje určité děje a informační procesy, jsme zaznamenaly postupné uvolnění se této technice.
Hudba vyvolává v jejich vědomí vlastní představy a tuto senzitivnost vlastního vnímání děti zachycují na papír. Při prvním poslechu byly reakce dětí poněkud zdrženlivé, však s přibývajícími zkušenostmi jsme zaznamenaly nárůst zájmu o tuto techniku hlavně u starších dětí.

Čas a uvědomění dokáže překonávat překážky a bourat zábrany, které si děti někdy přinesly už na svět s sebou a nebo si je zde vytvořily sami svými odmítavými postoji či strachy nebo jim prostě chybí zkušenosti.

Chtěla bych všem rodičům i dětem poděkovat, za Vaši účast na našem prázdninovém programu.
Nebyla to lehká práce, zvláště se vyrovnat s věkovými rozdíly, což se projevilo nejvíce u keramické techniky, která potřebuje určité zkušenosti a zvládání technického postupu.

Nejlépe se mi pracovalo s dětmi, které se s touto technikou seznámily již dříve a dokázaly si více technicky poradit s úskalími keramiky.
Rovněž děti, které se v minulosti rozvíjely tímto směrem či navštěvovaly výtvarné kurzy, byly samostatnější a lehce zvládaly úkoly.

Doporučuji všem rodičům podpořit děti v jejich talentech. Svou kreativitu, ke které je vedete, uplatní i v praktickém životě při dospívání a v dospělosti už jen tím, že budou zvyklé bezprostředně a tvořivě hledat přístupové cesty k vlastní vnitřní pohodě a vnitřnímu štěstí.

Přeji všem dětem i rodičům hezký zbytek prázdnin a těším se na další spolupráci s Vámi i v průběhu následujícího nového školního roku 2015-2016.

Dle zájmu nabízím otevření nového kroužku pro skupinku dětí Arte Dynamické Tvořivosti, kde budeme pokračovat v technikách rozvoje tvořivosti a budeme využívat přitažlivosti různých výtvarných technik a ostatních druhů výrazového umění i obyčejnosti barevných papírů, lepidla a jiných materiálů.

Letáček s informacemi jsem dětem rozdala při ukončení programu a můžete si jej ještě i v barevné podobě prostudovat na našich webových stránkách, kde jej za nedlouho umístím.
Pokud bude dostatek dětí, budou rozděleny podle věku.
Předpokládaný den a hodina v týdnu - středa po 16 hod.

 

Pro Vás Ing. Dana Skokanová

 

P.S: Všechny keramické výrobky se musí důkladně vysušit a vypálit a až bude tento proces ukončen, napíši Vám další zprávu ve formě článku v aktualitách, kdy si můžete pro výrobky svých dětí přijít.
Očekávaný termín ukončení kolem 20.8.2015 D.S.