Rozpuk.com - Centrum rozvoje tvořivosti


Kalendář

previous květen next
previous 2023 next
po út st čt so ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Novinky emailem


Domů » Aktuality » Dívčí ARTE Tvořivost - zážitky a postřehy

Dívčí ARTE Tvořivost - zážitky a postřehy

Závěrečná tečka

Vážení rodiče a milé děti,

chtěla bych shrnout ještě i v tomto článku náš celotýdenní pobyt a trošku zavzpomínat na tvůrčí atmosféru spojenou se zábavou, ale také i s práci na sobě samých. Jak jste se určitě dozvěděli od svých dětí, využily jsme náš prázdninový týden, nejen k tvůrčí práci, k prohloubení zručnosti, trpělivosti a šikovnosti, ale učily jsme se vnímat své pocity a sebe samé. Vysvětlovaly jsme si slova jako senzitivita, empatie, vkus, estetika, ohleduplnost, dobrý úmysl a vnímání nejen sebe, ale i ostatních. Všechny techniky k rozvoji tvořivosti, které jsem si pro děti připravila, vycházely z myšlenky, že na příkladu konkrétního si můžeme vysvětlit obecné zákonitosti.

Aniž bychom chtěly, celý týden se odvíjel úplně sám. Při tvorbě programu jsem vycházela z dívčího v nás. V internetové galerii jsou dny nazvány dle tématu, kterému jsme se věnovaly.
V pondělí jsme objevovaly to jemné a dívčí v nás. Na madonkách jsme se učily vnímat charaktery, naciťovat se do vlastností, ctností, doby v které žily a jiných představ.

Úterý bylo o odvaze, která je zapotřebí, abychom překonaly překážky v životě. Na kartách zvířat jsme si uvědomily vše, co nás se zvířaty spojuje a jaké vlastnosti platí obecně pro lidi i pro zvířata. Všechny obrázky a kresby, které následovaly byly propojeny s uvědomovacími procesy u dětí a toto já osobně považuji za největší přínos celého týdne a děti mi to v závěrečném dialogu potvrdily. Využily jsme umění kresby, tvorby a praktické dovednosti k tomu, abychom se více dozvěděly o sobě samých. O svých vlastnostech, o své povaze, o svých limitech a možnostech. A co jsme si neuvědomovaly doposud, to jsme našly v kresbách. I ve středečních kresbách „Moje planeta“ se objevily vlastní postoje a zájmy.

Považuji za velmi přínosné si o kresbách povídat, rozvíjet dále jejich význam, neboť je v nich ukryto více, než bychom čekali. Mnohé motivy z planet se zopakovaly i na tričkách i přesto, že si děvčata dělaly nové návrhy.

K relaxaci jsem používala své texty, které píši a k mluvenému slovu Evička hrála na klavír své improvizace. Třeba se nám povede jednou tento materiál dát dohromady, do knihy s nahraným CD, uvidíme. Po relaxaci je dobré kreslit a to jsme také dělaly. Obrázky jsou umístěny v naší webové galerii http://www.rozpuk.com/galerie/165/divci-arte-tvorivost/ .

Také jsme se naučily používat všelijaké nástroje, které nás převedly do relaxační nálady. Do budoucna bych chtěla vybavit dílnu o další nástroje, které slouží k rozvoji hudebnosti, experimentu a vlastnímu pojetí. Odborně se říká tomuto pojetí vzdělávání artefiletika a muzikofiletika. Je to reflektivní, tvořivé a zážitkové pojetí vzdělávání, které vychází z prožitkových výtvarných, hudebních a dramatických projevů a směřuje k sebepoznávání, k sebepojetí a zprostředkovává vnímání umění.

Závěrečný páteční výlet do Gobelínky ve Valašském Meziříčí jen potvrdil naše tvůrčí počínání celého týdne. Přesvědčily jsme se, že lze spojit manuální, ruční trpělivou práci s uměním. Opět na konkrétním případu ruční výroby gobelínu si můžeme představit i naši ruční práci, při které jsme šily z látky trička a následně jsme vytvořily jakýsi potisk, kterým děti chtěly něco o sobě říci. V takovém duchu probíhala exkurze, kdy nás provázel ředitel manufaktury a vysvětlovat nejen techniku ručního vázání, ale i propojení s uměleckou stránkou návrhů.

Ještě bych se chtěla zmínit o faktu, že některé děti se zhlédly v madonkách, které vyrábím. Někteří z Vás rodičů už vědí, že v únoru roku 2015 jsem otevřela své webové stránky, které slouží těmto madonkám. www.madonaprome.cz. Má tvorba je ryze intuitivní, nevím pro kterou dívku či ženu je zrovna vyrábím. Však chtěla bych podotknout, že jestli dívka zavnímala a našla se v některé z těchto madon, pak je opravdu vnitřně podobná s typem dívky v madoně a může jí být zajímavým společníkem pro její tvůrčí i vnitřní život. Madonka vychází z univerzální pravdy. Nezná přetvářku, zlobu, kritiku, nenávist, závist, lítost, posuzování na to co je dobré a špatné. Vše je jaké je. Madona, má své zájmy, má své koníčky, má svůj vnitřní život, svou povahu, svou loutku s kterou si hraje, své dětství a maminku, která ji učila, aby byla moudrá a chytrá. Madona má obličej, v kterém se zrcadlí její povaha, madona má jméno, v které se zrcadlí její osud a styl. Toto všechno si můžeme v madonce představit a zvláště děti se svou kreativitou a senzitivitou mnohdy předčí naše schopnosti a vnímání. Madonky podporují to dobré v nás. Na jejich poselství píši básně, které doufám také jednou uveřejním v knize společně s Eviččinou hudbou a vypadá to, že to bude hudba pro více nástrojů.

Děkuji za Váš čas a někdy na viděnou při jiných zajímavých programech pro děti v našem AM centru tvořivosti ve Velké Polomi.

Rozvíjíme sebe a tím i druhé.

 

Za Alma Mater – centrum rozvoje tvořivosti, z.s.

Ing. Dana Skokanová